Saules kolektori ir ierīces, kas saules enerģiju pārvērš siltumenerģijā. Iegūto siltumu iespējams izmantot mājsaimniecībās un uzņēmumos siltā ūdens iegūšanai, telpu un baseinu apsildei. Meklējot iespējami efektīvāko un konkrētajam reģionam un izmantošanas mērķim piemērotāko saules enerģijas izmantošanas veidu, tikuši izstrādāti vairāki saules kolektoru veidi.
Plakanie saules kolektori
Viens no populārākajiem heliosistēmu veidiem neapšaubāmi ir plakanais saules kolektors. Plakanā kolektora galvenās sastāvdaļas ir:
- Siltumizolēts alumīnija korpuss;
- Vara vai alumīnija plāksnes (absorbējošā virsma);
- Absorbējošās caurules (siltumvadītāji);
- Solārais stikls.
Šai sistēmai ir vislielākais virsmas laukums, tā ir universāla un ar visilgāko kalpošanas laiku. Par plakanā saules kolektora trūkumu var uzskatīt tā efektivitātes samazināšanos periodos ar nelielu saules apgaismojumu.
Vakuuma saules kolektori
Latvijā tiek piedāvāti dažādi vakuuma kolektoru veidi (piemēram, WATT un HEWALEX vakuuma kolektori), bet to visu uzbūve pamatā ir līdzīga. Minētā saules kolektora nosaukums cēlies no tā galvenās uzbūves īpatnības – saules starojumu absorbējošā virsma (siltuma savācējs) atrodas vakuuma telpā, kas to atdala no apkārtējās vides. Tā kā siltuma savācējs ir „evakuēts” (angliski – evacuated tube collector), tiek palielināta kolektora efektivitāte pie augstas ūdens temperatūras vai zemas āra temperatūras gadījumā.
Vakuuma saules kolektoru pluss ir to spēja absrobēt gan tiešo, gan izkliedēto saules starojumu – tas nozīmē, ka saules kolektora izmantošana būs efektīva arī tad, ja debesis būs apmākušās. Tā kā vakuums ir visefekīvākais sitluma izolators, vakuuma saules kolektoros tiek nodrošināts minimāls siltuma zudums.
Atvērtie kolektori
Šis saules kolektoru veids nav no tik plaši pazīstams kā plakanie vai vakuuma saules kolektori, un atšķiras tā vienkāršotās uzbūves dēļ.
Visvienkāršākie – „atvērtie” – saules kolektori sastāv no absorbējoša paneļa, kuru parasti izgatavo no saules siltumu absorbējošiem materiāliem, noturīgiem pret UV stariem – plastikas vai gumijas. Šo saules kolektoru priekšrocības ir to vienkāršā pagatavošana un uzstādīšana, zemās izmaksas, un augstā efektivitāte. Tomēr šādu kolektoru efektivitāte ir atkarīga no temperatūras un laika apstākļiem, un, salīdzinoši ar citiem kolektoru veidiem, tiem ir īsāks kalpošanas laiks. Parasti šādus vienkāršotus kolektorus izmanto vienkontūra sistēmās (piemēram, ūdens uzsildīšanai baseinos).
Pirms izvēlēties vienu no augstāk minētajiem saules kolektoru veidiem, nepieciešams izpētīt visas tā īpašības un uzzināt par konkrētā kolektora atbilstību tā izmantošanas mērķim. Neatkarīgi no tā, vai tiks izvēlēts vakuuma vai plakanais kolektors, tā izmantošanai mājsaimniecībā jāsniedz ievērojams atbalsts siltumenerģijas iegūšanā.
Saules kolektoru veidi
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru